Blog-Soheil-Aarabi-Marketing-strategies-fidibo-STP
28
Aug

بررسی استراتژی بازاریابی شرکت فیدیبو | STP

بخش بندی بازار، هدفگذاری و جایگاه سازی اپلیکیشن فیدیبو

Segmentation, Targeting & Positioning of Fidibo application

معرفی برند Fidibo

فیدیبو ، اولین و بزرگترین پلتفرم آنلاین کتاب الکترونیک و صوتی ایران است که از سال 1392 با تلاش و ایده‌پردازی مجید قاسمی و همکاری مهدی فیروزان، باتمرکز بر ارائه کتاب‌های الکترونیک به صورت قانونی فعالیتش را آغاز کرد. اکنون اپلیکیشن فیدیبو حدود ۳ میلیون نصـب و ۱۱۸۰ ناشر نیـز بـا آن همـکاری دارنـد. در سال 1395، گروه دیجــی‌کالا با هدف ورود به حــوزه محتوای دیجیتال در کنــار دغدغه‌های فرهنگی و همینطور توسعه زنجیره ارزش خود در حوزه تجارت الکترونیک، بر فیدیبو سـرمایه‌گذاری کـرد و اینـک فیدیبو عضوی از گـروه دیجـی‌کالاسـت.

لوگو برند فیدیبو
"مطالعه آزاد برای همه، همه وقت و همه جا و برای همه کس" 

چکیده بخش اول گزارش استراتژی بازاریابی فیدیبو:

هدف از این تحقیق، تشریح و مطالعه موردی استراتژی بازاریابی شرکت استارتاپی فیدیبو است. این گزارش تحلیلی استراتژی های بازاریابی در راستای پروژه تحقیقاتی یک دوره آموزشی به کمک اطلاعات در دسترس و تحقیقات آنلاین و گاها مصاحبه با افراد مرتبط از این کسب و کار توسط دانشجویان( که در انتهای یادداشت نامشان ذکر شده است) زیر نظر مدرسین این دوره تهیه شده است.

در بخش نخست از گزارش آموزشی Fidibo، به مفاهیم تخصصی و اساسی  همچون بخش بندی بازار، تفکیک لایه های مشتری، جایگاه سازی، هدف گذاری بازار و مزیت رقابتی مدنظر برای فیدیبو پرداخته شده است. تلاش شده است در سلسه بررسی های صورت گرفته روی چندین برند و کسب و کار ایرانی در این دورههای آموزشی، شناخت کاربردی و دقیقتری از این مفاهیم کاربردی و پایه ای در زندگی کاری یک متخصص بازاریابی و بازاریابی دیجیتال فراهم کرد.

کلید واژه ها: فیدیبو ، بازاریابی، اپلیکیشن فیدیبو، بازاریابی دیجیتال ، استراتژی بازاریابی، بخش بندی بازار ، STP

بررسی STP فیدیبو

Segmentation

به طور قطع اولین بخش بندی بازار فیدیبو در شروع کار این استارت آپ افرادی از جامعه بودند که اول اهل مطالعه بودند و دوم اینترنت را می شناختند. حال خود این افراد را می توان به سه دسته افرادی که علاقه دارند خودشان متن کتاب را مطالعه کنند و دسته دوم آنان که به هر دلیلی ترجیح می‌دهند کتاب را دیگری برایش بخواند. دسته سوم نیز دانش آموزان، دانشجویان و هنر جویانی بودند که به دنبال کتب درسی برای مطالعه بیشتر بودند. 

فیدیبو با این سه بخش شروع به‌کار کرد و برای افراد گروه اول کتاب های الکترونیک، برای سگمنت دوم کتاب‌های صوتی و برای سومین گروه کتاب های کمک درسی و فوق‌العاده را ارائه نمود. پس از چندی، حال سگمنت چهارم  و پنجم نیز در حال تارگت شدن می‌باشد و آن افرادی هستند که جهت رفع زمان تلف شده مجله یا روزنامه مطالعه می‌کنند؛ به علاوه با همه‌گیر شدن و علاقه افراد به پادکست‌ها سگمنت‌های مختص این افراد نیز در سایت و اپلیکیشن فیدیبو اضافه شده است. 

Iamsoheil- Fidibook | کتابخوان فارسی فیدیبوک
Fidibook | کتابخوان فارسی فیدیبوک

Targeting

فیدیبو برای هدف قرار دادن هر یک از این سگمنت‌ها روش‌های مختلفی را پیش گرفته است. برای مثال سگمنت اول که به دنبال کتب الکترونیک بودند، با ارائه پلتفرمی جدید مانند فیدی بوک به این افراد -که در ابتدا بیشترین فروش خود را از این سگمنت داشتند- این سگمنت را تارگت نمودند. این پلتفرم به دلیل راحتی کار و امکاناتش باعث فروش بیشتر برای این استارت آپ شد. 

نمونه دیگر تارگت کردن سگمنت فیدیبو، ایجاد یک فرصت به نام فیدی باکس بود که در متروها افراد می‌توانستند به راحتی با اسکن کردن یک بارکد توسط گوشی خود به کتاب دسترسی داشته باشند. فیدیبو برای تارگت قرار دادن دسته دومش نیز از گویندگان نامدار استفاده نموده است. به تازگی با همکاری گویندگانی چون عادل فردوسی پور به تارگت کردن سگمنت دوم خود پرداخته است. 

برای این منظور برای تارگت قرار دادن دانش‌آموزان نیز فیدیبو در سایت‌های آموزشی، در کتاب فروشی‌های معروف، در باغ کتاب و حتی در مترو، برای دانش‌آموزان تبلیغاتی را انجام دادند، درکنار این امر فیدیبو با انتشارات آموزشی قرارداد می‌بست و کتاب‌های مورد نیاز دانش‌آموزان و دانشجویان را در بخش کتب آموزشی خود منتشر می‌کرد.

Positioning

تلاش فیدیبو برای رسیدن به “جایگاهی خاص در ذهن مشتری”  قابل تحسین است، چرا که فیدیبو اولین و بزرگترین پلتفرم کتاب آنلاین و کتاب‌های صوتی ایران است. از جمله دلایلی که این پلتفرم را نسبت به رقیبان خود پیشتاز کرده، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. فیدیبو در جایگاه نخستین فروشگاه کتاب الکترونیکی فارسی ایران درباره شکل‌گیری کتاب صحبت نمی‌کند، بلکه همه تلاشش معرفی رسانه‌ای است که در آن می‌توان فیلم، عکس و هدیه را در قالب کتاب گنجانده و یک بازار جدید در حوزه این صنعت تمدن ساز فراهم آورد
 2. فیدیبو کاملا به قوانین نشر و کپی رایت پایبند است و در نتیجه برای حفظ حقوق ناشران و مولفان، سامانه رصد (کمپین نه به دانلود غیرقانونی کتاب) را با شعار «من دزد کتاب نیستم» در سال ۱۳۹۳ شکل داد که هدف آن کمک به حقوق مؤلفین، ناشران و نویسندگان بود.
 3. فیدیبو تنها مختص به نشر ایران نیست و نسخه های بین المللی زیادی را از ناشران خارجی ارائه داده که بر محبوبیت این سامانه نزد مخاطبان افزوده است.
 4. فیدیبو در اینستاگرام فعالیت جذابی دارد؛ پست های متفاوت، معرفی کتاب و از همه جالب‌تر تبریک گفتن تولد مخاطبانش در هر ماه جهت ماندگاری در ذهن.
 5. فیدیبو در اولین لینک سرچ گوگل قرار گرفته است و در مقابل نزدیکترین رقیب خود طاقچه از محتوای سایتی جذاب‌تر و SEO بهتری برخوردار است.
 6. فیدیبو در دسته‌بندی و ژانربندی محصولات خود بهتر از رقبا عمل کرده است که برای مشتری پیدا کردن یک کتاب بخصوص در این دسته‌بندی راحت‌تر است.
 7. فیدیبو در پیج اینستاگرامی خود به خوبی و با سرعت به کامنت‌ها پاسخ داده، در صورت ارسال دایرکت مخاطب می‌تواند مطمئن باشد که جواب خود را در کمتر از یک ربع می‌گیرد.
 8. فیدیبو برای ایجاد Public relation نیز این امکان را برای مخاطبین خود فراهم کرده است؛ که بتوانند کتاب‌های الکترونیک را به یکدیگر هدیه بدهند. شاید با گرفتن هدیه از یک دوست مشتری جدیدی برای فیدیبو ایجاد شود.
 9. در صورتی که شما در فیدیبو یک اکانت داشته باشید و برای مدتی خریدی نکنید، فیدیبو از طریق ایمیل یا نوتیفیکیشن درون برنامه به شما کد تخفیف‌های ویژه ای ارائه می‌دهد که شما را ترغیب به خرید کند.
 10. در زمان شیوع ویروس کرونا و شروع قرنطینه، بسیاری از هموطنانمان به کتاب خوانی روی آوردند ولی  به تدریج دچار خمودگی و افسردگی شدند که به جهت رفع آن، فیدیبو نیز آثاری انگیزشی که جزو محبوب‌ترین کتاب‌های چهار فصل سال 99 قرار گرفتند، را به مخاطبانش ارائه داد.
 11. در نهایت فیدیبو با قراردادی که با دیجی‌کالا بست، بیشتر مشتریان کتاب‌های الکترونیک دیجی‌کالا را نیز از آن خود کرده است.
Iamsoheil- Fidibo SEO
نتایج جستجوی گوگل برای «کتاب الکترونیکی» در تابستان 1400

در صورتی که تمایل دارید تا سایر بخش های تکمیلی با استراتژی های بازاریابی فیدیبو را دنبال کنید، یادداشت های تکمیلی را در بلاگ بخوانید.

پرسونا و ارزش های پیشنهادی اپلیکیشن فیدیبو

گزارش کامل استراتژی های بازاریابی فیدیبو ؛ آمیخته بازاریابی و SWOT

مجموعه گزارشهای پژوهشی-آموزشی استراتژی بازاریابی کسب و کارها |
مجموعه اول- بخش نخست

این گزارش بخشی از پروژه آموزشی گروه اول “دوره دوم” دیجیتال مارکتینگ مجموعه دانشکار در تابستان 1400  با عنوان تحلیل استراتژی بازاریابی مجموعه فیدیبو” است.

دانشجویان گردآورنده پروژه فیدیبو: نوشاد کوهلی، احمدرضا ناصرزاده، مهدی قاسمی، جیران کمالی، خانم عزیزی، سپیده بهاری، پریسا شوکتی

مدرسین و مربیان راهنما: سهیل اعرابی و علیرضا اکرمی (گروه ریبازار)

 

توجه: لازم می دانم مجدد یادآور شوم که در مسیر آموزش و آشنایی دانشجویان در دوره آموزشی استراتژی های بازاریابی و بازاریابی دیجیتال این داده ها جمع آوری و تنظیم شده است و  همینطور با درنظرگرفتن مسیرهای محدود ِموجود برای جمع آوری داده،   لذا بی شک در برخی از موارد، امکان خطا، اصلاح یا بهبود تحلیل در ارتباط با برند و دادهها وجود دارد و این گزارش تنها به صورت نمونه ای از یک پژوهش در دوره ی آموزشی چند ساعته قابل اتکا و ارزشمند است.

تصمیم من مبنی بر انتشار اصل گزارش نهایی ارایه شده توسط گروه هست، با در نظر گرفتن اشتباهات و ایرادات آشکار یا جزیی. چراکه معتقدم یکی از ابزارهای قدرتمند آموزش، از مسیر شناخت و تشخیص خطا و اشتباه صورت میگیرد.

تلاش میکنم در ادامه، با توجه به بازخوردها و نظرات کمک کننده ی شما و سایر دوستان در تشخیص اشتباهات و ایرادات این گزارش، در صورت امکان به شکلی دیگر اصلاحات مورد نیاز را برای مخاطبان احتمالی، اضافه کنم.

سهیل اعرابی -کاور بلاگ- دسته‌بندی مشتری در بازاریابی

اگر میخواهید بیشتر درباره‌ Segmentation  و سه گام اصلی اش بدانید، پیشنهاد می کنم یادداشتی که با این عنوان در بلاگ نوشته ام را بخوانید”

تعریف دسته‌بندی مشتری ؛ آیا از مُد افتاده است؟”